Polsko- Niemiecka Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego

W dniach 6-7.01.2018r. odbyła się kolejna, już IV Polsko-Niemiecka Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Wystawa odbyła się w ramach projektu współfinansowanego z Unii  Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Brandenburgia – Polska 2014-2020, Fundusz Małych Projektów Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa. Partnerem naszego związku w organizacji  wystawy był Związek Hodowców Gołębi z Dolnych Łużyc, któremu  przewodniczy Martin Zerna, gorący zwolennik współpracy między naszymi Związkami. Wystawa tradycyjnie odbyła się na terenach Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie, który jak widzieliśmy jest odpowiednim miejscem do tego typu przedsięwzięć.

86 hodowców z Niemiec i Polski zaprezentowało ponad 1000sztuk ptactwa w tym :

– 948 sztuk gołębi rasowych w 72 rasach

– 95 sztuk drobiu ozdobnego w 15 rasach

Z pośród całej stawki ptaków wybrano 12 sztuk (10 gołębi i 2 drób), które otrzymały ocenę sędziowską 97p i wszystkie te championy utworzyły Best In Schow – Najlepszy z Najlepszych. Jak już jest tradycją na wystawach zielonogórskiego Związku z grupy ptaków, które otrzymały ocenę 97p. sędziowie wybierają Zwycięzcę Wystawy. W tegorocznej wystawie Zwycięzcami zostali odpowiednio:

                    

  Garłacz Gaditano – hod. Tadeusz Ginter               Włoszka Miniaturowa – hod. Andrzej Żukliński

W ramach wystawy odbyła się Specjalistyczna Wystawa gołębi rasy Niemiecki Wystawowy.

10 hodowców zaprezentowało 76 sztuk gołębi w kilku kolorach. Organizacją tej wystawy zajął się Tomek Kucharski, który także asystował przy ocenie sędziowskiej, a  w niedzielę przeprowadził szkolenie na temat hodowli gołębi rasy Niemiecki Wystawowy.

W niedzielę  pojawił się na naszej wystawie znakomity hodowca Niemieckiego Wystawowego , wielokrotny Zwycięzca wystaw w Niemczech  Joachim Jacobik. Można powiedzieć ,że kilka gołąbków wpadło mu w oko a zwłaszcza jeden.

 

 

Wyniki wystawy specjalistycznej gołębi rasy Niemiecki Wystawowy:

Zwycięzca – niebieski z czarnymi pasami – 97p hod. Adam Orzechowski

Wyróżniony – niebieski szymel – 96p. hod. Paweł Olichwer

Wyróżniony – biały –96 –  hod. Zbigniew Kąkolewski

Wyróżniony – kawowy – 96 – hod. Mirek Tomczyk

Wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem . W sobotę i niedzielę wystawę odwiedziły tłumy zwiedzających. Hodowcy z Niemiec przyjechali wynajętym autokarem. Wpływ na to miała na pewno piękna pogoda jak na styczeń jak również to,że wstęp na wystawę był wolny.

Martin Zerna wręczył puchar hod.T.Ginterowi za Zwycięzcę Wystawy w gołębiach rasowych

Martin Zerna wręcza puchar hod.A.Żuklińskiemu za Zwycięzce wśród drobiu ozdobnego

Na zakończenie w sali konferencyjnej odbyło się uroczyste podsumowanie wystawy i wręczenie nagród hodowcom wyróżnionych gołębi i drobiu ozdobnego. W uroczystości udział wzięła przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Pani Danuta Bancewicz ,która pogratulowała hodowcom pięknych ptaków, a organizatorom wspaniałej wystawy.

Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego Pani Danuta Bancewicz wręcza puchar Segfredowi Kӧnigowi

Prezes Ignacy Bazan w czasie wręczania nagród                                                                  

Prezes Ignacy Bazan podziękował wszystkim hodowcom za udział w wystawie, Martinowi Zernie za pomoc ze strony niemieckiej, a hodowcom zielonogórskiego Związku za wspólną pracę przy organizacji wystawy.

Martin Zerna również podziękował wszystkim hodowcom za udział w wystawie, a szczególne podziękowania skierował w stronę organizatorów wystawy. Kilka dni po wystawie przesłał oficjalne podziękowania:

Międzynarodowa Wystawa wielkiego formatu

Od około 15 lat istnieje przyjaźń pomiędzy Stowarzyszeniem Gołębi Rasowych z Zielonej Góry i Dolnołużyckim. Wzajemnie odwiedzamy się na najprzeróżniejszych wydarzeniach. To jest długotrwałe działanie, z którego hodowcy po obu stronach, nie chcą  zrezygnować.

W dniach od 6 do 7 stycznia tego roku zostaliśmy zaproszeni przez naszych przyjaciół z Zielonej Góry do wspólnej polsko – niemieckiej wystawy – projektu w ramach Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr w przepięknej hali sportowej do Drzonkowa. Chętnie wzięli udział także nasi niemieccy hodowcy jako aktywni wystawcy.

Zaprezentowano niecałe 1.000 zwierząt, w znacznej mierze gołębi. Do wystawy dołączono specjalny pokaz grupowy hodowców niemieckich gołębi z Zielonej Góry. To z kolei zmotywowało najlepszego hodowcę rasy w Europie, Joachima Jacobicka pomimo swojego wieku do odwiedzenia wystawy i przeprowadzenia wielu dyskusji.

I możemy uczciwie powiedzieć, że w zależności od liczby gołębi, niektóre rasy uległy szybkiej i ekstremalnej poprawie. Jeśli ten rozwój będzie kontynuowany, to polskie „złote lata” dopiero nadejdą. Trzeba tylko wykorzystać pojawiające się możliwości.

Wystawcy i goście z Niemiec, którzy przyjechali z dużym autobusem, chcieliby podziękować członkom stowarzyszenia z Zielonej Góry. Z własnego doświadczenia wiemy, jaki trud, przygotowania i praca należy zaangażować w te projekty. Mówimy, że była to znakomita polska – niemiecka wystawa, która po raz kolejny pokazała, co można osiągnąć, pod warunkiem, że połączymy nasze hobby.

Drodzy Miłośnicy od Zielonej Góry i okolic, dziękuję za piękne wydarzenie!

Martin Zerna

Przewodniczący Dolnołużyckiego Stowarzyszenia Gołębi Rasowych

 

Po podsumowaniu wystawy i wręczeniu nagród wszyscy udaliśmy się na halę wystawową gdzie Prezes Ignacy Bazan ogłosił zakończenie wystawy po czym nastąpiło sprawne wydanie eksponatów.

Jako gospodarze dziękujemy za miłą atmosferę, uczestnictwo i docenienie pracy organizacyjnej.

Wszystkim hodowcom życzymy sukcesów w zbliżającym się sezonie lęgowym i do zobaczenia na następnych wystawach.

Katalog 2018 PDF

Adam Orzechowski